روند کاهشی تورم، نقدینگی و پایه پولی طی ماه های اخیر

روند کاهشی تورم توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

روند سه متغیر تورم، نقدینگی و پایه پولی طی ماه های اخیر کاهشی بوده که این امر بیانگر آن است که اقدامات دولت در این مسیر موثر بوده است.

به گزارش رک نیوز و بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، آهنگ رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به دی ماه 1400 روندی کاهشی را طی کرده است، به ‌گونه‌ای که رشد پایه پولی دوازده ماهه از 42.1 درصد در مرداد ماه به 35.5 درصد در دی ماه رسید.

همچنین پایه پولی در پایان دی ماه 1400 (معادل 5679.2 هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال 1399، رشدی معادل 23.8 درصد داشته است. این در حالی است که رشد پایه پولی در دی ماه 1399 نسبت به دی ماه 1398 معادل 32.8 درصد بوده است.

حجم نقدینگی در پایان دی‌ماه سال 1400 (معادل 45014.6 هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال 1399 معادل 29.5 درصد رشد یافت. لازم به توضیح است آهنگ رشد نقدینگی نیز با کاهش روند از 42.8 درصد در مهرماه 1400به 39.8 درصد در دی ماه کاهش داشته است و با ادامه سیاست های انضباط پولی و مالی، تداوم این روند کاهشی در ماههای آتی نیز محتمل است. 

توضیح تصویر

بر این اساس، رشد نقدینگی در مهرماه 42.8 درصد، در آبان ماه 42 درصد، در آذرماه 41.4 درصد و در دی ماه 39.8 درصد بوده است که البته 2.6 درصد آن مربوط به پوشش آماری یکی از بانک های ادغامی است، ولی در مجموع روند رشد نقدینگی در ماه های اخیر کاهشی شده است.

همچنین در ادامه بررسی شاخص های کلان اقتصادی نشان می دهد که در بحث تورم هم روند نزولی را شاهد بوده‌ایم و با کاهش انتظارات تورمی روند تورم نیز با کاهش همراه بوده است. به گونه ای که تورم 45.4 درصدی در مهرماه به 44.4  درصد در آبان، 43.4 درصد در آذرماه و 42.4 درصد در دی ماه رسیده است.

لازم به یادآوری است نرخ تورم ماهانه آذرماه امسال به 1.7 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، .٨ واحد درصد کاهش داشت. نرخ تورم نقطه‌ای نیز در آذرماه به عدد 35.2 درصد رسید.

روند کاهشی نرخ تورم در دی‌ماه متوقف شد. اکنون آخرین آمارها نشان می‌دهد که در بهمن‌ماه روند نزولی تورم دوباره شروع شد و هر سه شاخص تورم ماهانه، ‌ سالانه و نقطه‌ای نسبت به دی‌ماه کاهش یافته است.

بدین ترتیب از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون شاهد کاهش 18.4 واحد درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه کالاهای مصرفی و کاهش 7 واحد درصدی متوسط تورم دوازده‌ماهه بوده‌ایم.

علاوه بر این دولت سیزدهم در پنج ماه ابتدایی کار خود علاوه بر خاتمه دادن به تامین هزینه‌های جاری از منابع بانک مرکزی اعتبارات عمرانی را افزایش داده است. براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه در آغاز به کار دولت سیزدهم دولت از یکسو با هزاران میلیارد تخصیص بدون منبع در خزانه مواجه بود، از سوی دیگر در 5 ماه ابتدای سال 1400 بیش از 50 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی استفاده شده بود؛ علاوه بر این دولت باید 535 هزار میلیارد تومان اوراق فروخته شده دولت قبل را هر ماه به میزان 11 هزار میلیارد تومان تسویه می‌کرد. با تمام سختی‌ها، اما دولت سیزدهم برای تامین کسری بودجه به سراغ چاپ پول نرفت و با افزایش درآمدها و کنترل هزینه‌ها به سمت بهبود شاخص‌های بودجه حرکت کرد.

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *