چاقی و دلایل آن

  • کد خبر: 469
  • /
  • اسفند 25, 1400 - ۸:۰۹ ق٫ظ
  • /
  • اجتماعی
چاقی و دلایل آن توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

 

به گزارش رک نیوز چاقی یک بحران در حوزه سلامت عمومی در سراسر جهان است که یک سوم کل جمعیت جهان از آن رنج می‌برند و طبق گزارش‌ها از هر پنج کودک یک نفر و بیش از یک نفر از هر سه بزرگسال به آن دچار هستند.

بیماری های زمینه ای بیشماری مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری ایسکمیک قلبی، کبد چرب، سیروز کبدی، سنگ کیسه صفرا، سکته، سرطان، پوکی استخوان، ناباروری و آسیب های روانی با چاقی مرتبط هستند.

دلایل چاقی

توضیح تصویر

روزنامه هندوستان تایمز در مقاله ای در این باره آورده است: چاقی یک اختلال پیچیده است که شامل تاثیرات ژنتیکی، رفتاری، متابولیک و هورمونی بر وزن بدن می‌شود. به طور کلی در نوجوانان و کودکان، عادات غذایی ضعیف و عدم تحرک بدنی منجر به افزایش وزن می شود. از مهمترین عوامل چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نوع سبک زندگی مانند رژیم غذایی ناسالم که همراه با مصرف فراوان فست فود و نوشیدنی های پر کالری است و به افزایش وزن کمک می کند.

– کم تحرکی نیز منجر به سبک زندگی بی تحرک می شود که به نوبه خود باعث می شود فرد میزان کالری بیشتری نسبت به آنچه در طول روز و از طریق ورزش و فعالیت های روزمره می سوزاند، دریافت کند.

– بیماری ها و داروهایی وجود دارند که منجر به افزایش وزن می شوند. سندرم پرادر-ویلی، سندرم کوشینگ و زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بیشتر دچار افزایش وزن می شوند. برخی از داروها نیز به چاقی کمک می کنند که شامل داروهای افسردگی، داروهای ضد تشنج، داروهای دیابت، استروئیدها و مسدود کننده های بتا می شود.

توصیه های پیشگیرانه

تغییر در سبک زندگی شامل رژیم غذایی، تحرک و اصلاح فعالیت‌های روزمره در پیشگیری از چاقی موثر است. بنابراین، همواره توصیه می‌شود که ورزش روزانه به مدت حداقل ۳۰ دقیقه برای تمام روزهای هفته و اصلاح رژیم غذایی برای حفظ وزن سالم و کاهش وزن ضروری است.

منبع: آفتاب نیوز

 

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *