منافع ملی روسیه چیست؟

منافع ملی روسیه چیست؟ توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

منافع ملی روسیه چیست؟
آیا کرملین به دنبال یک قدرت هیبریدی جدید است؟
به گزارش رک نیوز و به نقل از کانال مطالعات امنیت ملی و حنگ نرم  در ایتا :در اخرین استراتژی امنیت ملی روسیه که در دسامبر ۲۰۱۵ منتشر گردید مفهوم منافع ملی به خط مقدم اهداف ویژه این کشور تبدیل شده است. با این حال بسیار مهم و کلیدی است که توجه داشته باشیم ،مفهوم فوق در طول دوره پس از جنگ سرد از استراتژی چند جانبه روسیه حذف شده و در سیاست‌های آشکار و پنهان غرب نیز هویت آن چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
✔️ یکی از دلایل مهم این بررسی در دهه ۱۹۹۰ میلادی و بحث‌های مرتبط با اتفاقات داخلی روسیه است که نشان می‌دهد، هیچ تا توافق دقیقی در خصوص امنیت ملی کشور و سایر منافع وجود ندارد.
✔️اکنون به نظر می‌رسد تلاش برای تعاریف یا درک سیاست خارجه روسیه از طریق ارائه مفهوم منافع ملی بسیار پیچیده و مبهم است امروز رفتار سیاست خارجی مسکو به طور مستمر غرب را متعجب و شگفت زده کرده ،به عنوان مثال با توجه به دیدگاه دیوید مندلیف، روسیه دلیل منطقی برای حمایت از اسلوبودان میلوشویچ و صربستان در سال ۱۹۹۹ میلادی در برابر دخالت ناتو و ایالات متحده در کوزو را نداشت.
✔️تحلیلگران غربی نیز به دنبال تعیین ارزش های منافع مادی در مقابل دستاوردهای مهم همچون (وضعیت و کنترل) به عنوان عامل تعیین کننده در تصمیم گیری های بین المللی روسیه پرداختند وکاملا روشن است که واقعیت سیاست خارجی حاکم بر کرملین، اغلب بر اساس اعتبار و وضعیت فعلی است و نه بر پایه ملاحظات اقتصادی و شناخت چنین مسئله مهمی برای قلب بسیار دشوار و سخت است .
✔️فرضیه مطرح شده به این دلیل بااهمیت خواهد بود که اقتصاد و روابط تجاری نقش کلیدی در سیاست بین‌المللی بازی می‌کند و همراه با آن این انتظار وجود دارد که لااقل کشورها علیه منافع یکدیگر اقدام تحریک برانگیز را صورت ندهند و در ادامه چنین امکانی وجود دارد که یکی از بزرگترین اشتباهات تاثیر گذار غرب در مواجهه با رفتار هیبریدی روسیه ،که این موارد مطرح شده را در بر نمی گیرد.
✔️اما همچنین از سوی کارشناسان عوامل اصلی تنش‌های فعلی تنها رفتار روسی در مورد اقتصاد و منافع تجاری نیست،بلکه( هویت قدرت روسیه بزرگ و پیامدهای آن بر سیاست خارجی در سطح جهانی) در برابر اروپا پس از فروپاشی شوروی مهمترین اصل در جریان کشمکش‌های فعلی در منطقه بالتیک به شمار می‌رود.

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *