وزیر بهداشت: تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت رشد 43 درصدی داشته است

وزیر بهداشت توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

وزیر بهداشت: تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت رشد 43 درصدی داشته است

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: با اجرای برنامه های حمایتی و اعطای تسهیلات بانکی، در یک سال گذشته، ایجاد شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت رشدی 43 درصدی داشته است.

به گزارش رک نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس  از مشهد، بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با اجرای برنامه های حمایتی و اعطای تسهیلات بانکی، در یک سال گذشته، ایجاد شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت رشدی ۴۳ درصدی داشته است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در حرم امام رضا(ع) و حمایت ایشان از حوزه سلامت خاطر نشان کرد: بیانات معظم له، وظیفه ما را برای دستیابی به اهداف سنگین تر کرده است و باید بیش از پیش در مسیر تولید محصولات دانش بنیان و رفع نیاز مردم تلاش نماییم.

وی با اشاره به فعالیت  ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور خاطر نشان کرد: حضور ۲۲ هزار عضو هیات علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو در این دانشگاه ها از سرمایه های ارزشمند نظام سلامت محسوب می شوند که می توانند با فعالیت در حوزه پژوهش و شرکت های دانش بنیان در مسیر رفع نیازهای مردم گام بردارند.

توضیح تصویر

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه گسترش شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری از مهمترین اقداماتی است که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته است تصریح کرد: تصویب آیین نامه های مربوط به عوارض گمرکی و اعطای تسهیلات بانکی موجب شد که در یک سال گذشته شرکت های دانش بنیان رشدی ۴۳درصدی داشته باشند و این امر در تاریخ حوزه سلامت اتفاق خیلی خوبی است.

عین اللهی با بیان اینکه در سال جاری به طور قطع بر تولید محصولات سلامت محور، داروها و تجهیزات پزشکی بیشتر از گذشته کار خواهیم کرد خاطر نشان کرد: در یک سال گذشته بیش از ۱۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور به بهره برداری رسید که عمده تجهیزات و ملزومات مورد نیاز آن نظیر تخت های مراقبت ویژه، ونتیلاتور، ماشین های بیهوشی، دیالیز و تخت های بستری تولید شرکت های داخلی بوده است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود ۱۲ پارک علم وفناوری  وحدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان  در سطح کشور فعال هستند که منجربه اتفاقات خوبی به خصوص در حوزه دارو شده اند ، گفت: بنابر فرمایشات رهبری در خصوص لزوم توجه به تولید داخلی مفتخریم که ۹۹  درصد دارو مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود اما بحث مهم در این زمینه وارد شدن مواد اولیه است که در این عرصه باید اقدامات خوبی صورت گیرد.

عین اللهی با اشاره به اینکه  یک  درصد دارویی که از خارج کشور  وارد می شود بیشتر داروهای با تکنولوژی بالا است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با توجه به دارا بودن اساتید توانمند و برجسته،  در این زمینه نیز می تواند به توفیقات خوبی دست یابد، ابراز کرد: در حوزه پژوهش نیز رویکرد اصلی محصول محور بودن است و اینکه یک دانشگاه مقالات خوبی منتشر کند که سایر کشورها در حوزه تولید محصول از آن  استفاده کنند از نظر ما کافی نیست و باید پژوهش ها به سمت برآورده کردن نیاز جامعه سوق داده شود.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه  نیازمند ساختار های مورد نیاز برای رونق محصولات داخلی هستیم و در این زمینه وزارت بهداشت،حمایت های خوبی را از دانشگاه ها انجام داده است، گفت: حضور بخش خصوصی و عقد قرارداد های معتبر  زمینه استفاده از پتانسیل های مردمی را در این زمینه فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ساختارها  برای کسب مجوز باید تغییر کند تا نخبه علمی در صف انتظار طولانی برای کسب مجوزهای لازم معطل نشود، گفت: هدف این است که این مجوز ها را به دانشگاه تفویض کنیم و برای این کار نیاز است که زمینه لازم برای ساخت دارو در دانشگاه ها فراهم شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر کشورمان گام های مهمی را در تولید محصولات آزمایشگاهی، درمانی و دارویی برداشته است اما کافی نیست و برای دستیابی به خود کفایی باید تلاش بیشتری داشته باشیم تصریح کرد: بر این اساس سال جاری، سال حمایت از دانشمندان و رشد بیشتر حوزه دانش بنیان و پارک های علم و فناوری سلامت خواهد بود.

پایان پیام/

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *