شکست آزمایش پرهزینه ایلان ماسک

شکست آزمایش پرهزینه ایلان ماسک توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

شکست آزمایش پرهزینه ایلان ماسک/ بزرگترین موشک جهان در نیمه راه منفجر شد.موشک غول پیکر جدید اسپیس ایکس دقایقی پس از پرتاب، در اولین پرواز خود منفجر شد و در خلیج مکزیک سقوط کرد.

به گزارش رک نیوز و به نقل ازخبرگزاری فارس، به نقل از اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک راکت استارشیپ خود را برای اولین بار به فضا پرتاب کرد، اما در میانه راه منفجر شد و آزمایش را با شکست مواجه کرد.

این شرکت اولین بار در روز دوشنبه این پرتاب را آغاز کرد، اما ظاهراً به علت مشکل یخ زدگی شیر فشار در تقویت کننده فوق سنگین آزمایش لغو و به پنجشنبه موکول شد. 

شرکت ایلان ماسک قصد داشت موشک استارشیپ تقریباً 400 فوتی (120 متری) را ازتگزاس به سفر دور دنیا بفرستد. تصاویر نشان می‌دهند که موتورهای متعدد روی موشک 33 موتوره هنگام بالا رفتن از سکوی پرتاب کار نمی‌کنند. در برنامه پرواز خواسته شده بود که تقویت کننده دقایقی پس از بلند شدن از فضاپیما جدا شود، اما این اتفاق نیفتاد. موشک شروع به غلتیدن کرد و سپس چهار دقیقه پس از پرواز منفجر شد و در خلیج مکزیک فرود آمد.

توضیح تصویر

انبوهی از تماشاگران از جزیره پادر جنوبی، چندین مایل دورتر از سایت، پرتاب را تماشا می کردند. وقتی از زمین بلند شد، جمعیت فریاد زدند: «برو عزیزم برو!»

ماسک در توییتی این پرتاب ناموفق را یک پرتاب آزمایشی هیجان‌انگیز برای استارشیپ خواند! و اعلام کرد که برای راه اندازی آزمایشی بعدی در چند ماه دیگر چیزهای زیادی یاد گرفته است. ماسک در هفته‌های منتهی به پرواز، شانس رسیدن فضاپیما به مدار را 50 تا 50 اعلام کرد.

این شرکت قصد دارد از استارشیپ برای ارسال افراد و محموله به ماه و در نهایت مریخ استفاده کند. ناسا یک استارشیپ را برای تیم ماهگرد بعدی خود رزرو کرده است و گردشگران ثروتمند در حال رزرو آن و پرواز به ماه هستند.

این دومین تلاش برای پرتاب بود و قبل از این تلاش روز دوشنبه به دلیل یخ زدگی یک دریچه تقویت کننده شکست خورد. استارشیپ با 394 فوت ارتفاع و نزدیک به 17 میلیون پوند نیروی رانش، به راحتی از موشک های ماه ناسا پیشی می گیرد. این فضاپیمای در طی آزمایش چند سال پیش نیز چندین مایل به هوا پرواز کرد و تنها یک بار با موفقیت فرود آمد. قرار بود این پرتاب افتتاح تقویت کننده مرحله اول با 33 موتور سوخت متان باشد.

پایان پیام/

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *