رکورد ساخت نیروگاه‌ در سال ۱۴۰۱

رکورد ساخت نیروگاه‌ در سال ۱۴۰۱ توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

رکورد ساخت نیروگاه‌ در سال ۱۴۰۱ با تولید ۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید شکسته شد.در جلسه مشترک وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی با حضور معاون اول رئیس جمهور، گزارشی از ثبت رکورد جدید ساخت نیروگاه با ۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید در سال ۱۴۰۱ ارائه و در خصوص اجرای پروژه های جدید آب و برق بحث و تصمیم گیری شد.

به گزارش رک نیوز و به نقل ازخبرگزاری فارس،  صبح امروز (سه شنبه 5 اردیبهشت) جلسه مشترک وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد که در آن گزارشی از ثبت رکورد جدید ساخت نیروگاه با ۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید در سال ۱۴۰۱ ارائه و در خصوص اجرای پروژه های جدید آب و برق بحث و تصمیم گیری شد.

مخبر با اشاره به گزارش وزیر نیرو مبنی بر ثبت رکورد جدید ساخت نیروگاه ها در دولت سیزدهم پس از سال ۱۳۹۱ با ۴۵۰۰ مگاوات، بر ضرورت برنامه ریزی و ایجاد جذابیت سرمایه گذاری برای مردم و بخش خصوصی و همچنین تامین مالی صندوق توسعه ملی برای ساخت نیروگاه های جدید تاکید کرد و افزود: خوشبختانه با تلاش دولت و وزارت نیرو در تابستان و زمستان سال گذشته شاهد قطعی برق و خاموشی در کشور نبودیم و این روند امسال نیز باید ادامه داشته باشد.

در این جلسه که با حضور وزیر نیرو، رئیس صندوق توسعه ملی و مسئولان مربوطه برگزار شد، وزارت نیرو گزارشی از نقش منابع صندوق توسعه ملی در توسعه زیرساخت آب و برق و افزایش ظرفیت تولید برق به میزان ۶۸۴۴ مگاوات شامل نیروگاه های جدید حرارتی، تجدید پذیر و مقیاس کوچک در سال گذشته ارائه کرد.

توضیح تصویر

در این جلسه اعلام شد طبق برنامه های ویژه توسعه بخش برق در راستای تحقق اهداف دولت مردمی و افزایش حداقل ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت جدید نیروگاهی طی ۴ سال، ساخت نیروگاه های حرارتی و تجدید پذیر توسط بخش دولتی، خصوصی و با کمک و سرمایه گذاری صنایع بزرگ با جدیت دنبال می‌شود.

در این جلسه همچنین گزارشی از نقش حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح های نیروگاهی با ظرفیت تولید ۱۵ هزار مگاوات و سرمایه گذاری ۹ میلیارد دلاری و پروژه های نیروگاهی خصوصی متقاضی تسهیلات صندوق توسعه ملی ارائه شد.

بر این اساس مقرر شد ساخت واحدهای بخار نیروگاه های گازی خصوصی با ظرفیت ۲۵۶۰ مگاوات، احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی، ‌۹ پروژه آب شیرین کن با ظرفیت ۷۲ هزار متر مکعب و احداث یک پروژه تصفیه خانه آب با ظرفیت ۱۷۳هزار متر مکعب از محل تسهیلات و تامین مالی صندوق توسعه ملی در دولت سیزدهم نهایی شود.

در ادامه این جلسه نیز گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح های نیروگاهی و آخرین وضعیت مطالبات صندوق از طرح های نیروگاهی ارائه و برای تسویه بدهی ها تصمیماتی اتخاذ شد.

پایان پیام/

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *