دلار جایگاه خود را در جهان از دست می دهد

دلار جایگاه خود را در جهان از دست می دهد توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

دلار جایگاه خود را در جهان از دست می دهد.رئیس صندوق بین المللی پول گفت: دلار به تدریج موقعیت خود را به عنوان ارز ذخیره در بین کشورها از دست می هد.

به گزارش رک نیوز و به نقل ازخبرگزاری فارس، به نقل از راشاتودی، رئیس صندوق بین المللی پول به تازگی اعلام کرده است که دلار دیگر نمی تواند جای خود را به عنوان یک ارز معتبر بین ذخایر ارزی جهان تحکیم کند.

وی گفته است که دلار به تدریج موقعیت خود را به عنوان ارز ذخیره در بین کشورها از دست می هد.

کریستالینا جورجیوا این را هم گفت که هنوز ارز جایگزین بین ارزهای جهانی برای جایگزینی دلار در آینده نزدیک وجود ندارد.

توضیح تصویر

وی ادامه داد که به تدریج کشورها از دلار به سمت سایر ارزها می روند، پیش از این سهم دلار در ذخایر ارزی کشورها 70 درصد بوده که اکنون به زیر 60 درصد رسیده است.

بر اساس گفته های رئیس صندوق بین المللی پول در حال حاضر یورو می تواند به عنوان یک رقیب جدی و ارزهای پوند، ین و یوان هم نقش ملایم تری برای جایگزینی دلار می توانند داشته باشند.

وی تاکید کرد که قدرت اقتصاد کشورها و عمق بازار سرمایه کشورها تعیین می کند که ارز کدام کشور می تواند قابل اعتماد باشد.

رئیس صندوق بین المللی پول در عین حال بیماری کووید 19، جنگ روسیه و اوکراین و نیز بالا بردن نرخ بهره از سوی کشورها را مهمترین اتفاق عنوان کرد که روی اقتصاد کشورها تاثیر گذار بوده است.

وی توضیح داد که انتقال سریع از وضعیت نرخ بهره پایین به سمت نرخ بهره بالا آسیب پذیری بخش مالی را بیشتر کرد و هنوز تحلیلگران صندوق بین المللی پول در شوک شکست مالی بانک های آمریکا پس از افزایش نرخ بهره هستند.

انتهای پیام

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *