کشورهای مورد تحریم آمریکا باید با همکاری یکدیگر این حربه را از بین ببرند

کشورهای مورد تحریم آمریکا باید با همکاری یکدیگر این حربه را از بین ببرند توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

کشورهای مورد تحریم آمریکا باید با همکاری یکدیگر این حربه را از بین ببرند

به گزارش رک نیوز و به نقل از ایرنا-حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آقای آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس و هیات همراه، ظرفیت همکاری‌های دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی دانستند و تاکید کردند: باید با استفاده از روحیه و اراده‌ای که در دو طرف برای عملی کردن توافق‌ها وجود دارد، سطح روابط افزایش چشمگیری یابد.

ایشان یکی از اشتراکات ایران و بلاروس را تحریم‌های قلدرمابانه آمریکا و برخی کشورهای غربی برشمردند و تاکید کردند: کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند باید با همکاری یکدیگر و با تشکیل یک مجموعه مشترک، حربه تحریم را از بین ببرند و ما معتقدیم این کار شدنی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به مشترکات فراوان ایران و بلاروس، یکی از این اشتراکات را تحریم‌های قلدرمابانه آمریکا و برخی کشورهای غربی برشمردند و افزودند: کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند باید با همکاری یکدیگر و با تشکیل یک مجموعه مشترک، حربه تحریم را از بین ببرند و ما معتقدیم این کار شدنی است.

توضیح تصویر

ایشان با اشاره به تحریم‌های آمریکا برضد ایران، از ابتدای پیروزی انقلاب و وضع شدیدترین تحریم‌ها در دوازده سال گذشته خاطرنشان کردند: تحریم‌های شدید، ایران را متوجه توانایی‌ها و نیروهای درونی خود کرد و در همین مدت تحریم‌ها، زمینه پیشرفت‌های بسیاری برای ایران مهیا شد و کشور ما توانست در زمینه‌های مختلف از جمله «علم و فناوری»، «پزشکی و بیولوژیک»، «هوا-فضا»، «هسته ای» و «نانو» به پیشرفت‌های شگفت آوری دست یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: اگر کشورهایی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند از ظرفیت یکدیگر استفاده کامل کنند منافع آن برای همه طرفها، بسیار خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با یادآوری زمینه‌های همکاری ایران و بلاروس از جمله در «علم و فناوری»، «تجارت» و «فعالیت‌های سیاسی در مجامع بین المللی»، به موضوع خط عبور شمال به جنوب اشاره کردند و گفتند: راه‌اندازی خط عبور شمال به جنوب به نفع دو کشور و همچنین روسیه و منطقه است و باید هر دو طرف برای راه‌اندازی آن تلاش کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: توافق‌ها و حرف‌ها نباید در جلسات به پایان برسد بلکه باید با پیگیری ویژه و زمان‌بندی مشخص، به مرحله اجرا برسد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین دنیای امروز را نیازمند معنویت دانستند و گفتند: معنویت می‌تواند عامل حرکت دهنده برای ملتها باشد.

خرسندی فراوان رئیس جمهور بلاروس از دیدار با رهبر انقلاب

در این دیدار که حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب گفت: من به ایران آمده‌ام تا اطمینان خاطر بدهم که برای گشودن صفحه جدیدی در روابط دو کشور مصمم هستم و با همکاری و اراده رئیس جمهور ایران همه توافق‌ها را با پیگیری ویژه و زمان‌بندی مشخص، اجرایی خواهیم کرد.

رئیس جمهور بلاروس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم‌ها به تجربیات و پیشرفت‌های شگفت آوری دست پیدا کرده است و ما معتقدیم که اگر از شرایط تحریم بدرستی استفاده شود، می‌تواند یک فرصت برای پیشرفت باشد، هدف من از سفر به ایران آشنایی نزدیک با دستاوردهای ایران است.

آقای لوکاشنکو در پایان سخنان خود این نکته را هم گفت که شرایط سخت کنونی بین‌المللی، دوستان واقعی و غیر واقعی را برای ما مشخص کرد و ما مصمم به همکاری ویژه با همراهان واقعی هستیم.

ایران در بی‌اثر کردن تحریم‌ها و پیشرفت علمی تجربیات گران‌قیمتی دارد

لوکاشنکو در جریان سفر خود به تهران دیداری هم با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی داشت؛ قالیباف در این دیدار گفت که آمریکا هرکاری توانسته علیه ایران اسلامی انجام داده و این روند را ادامه خواهد داد اما با این وجود کشور ما در دور زدن تحریم‌های اقتصادی و همچنین در پیشرفت‌های علمی تجربیات گران قیمتی داشته است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این سفر می‌تواند نقطه عطفی در روابط میان ایران و بلاروس باشد، گفت: شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای برای توسعه روابط دو کشور آماده است و بدون شک این توسعه به چگونگی اراده میان دو کشور بستگی دارد. ما این اطمینان را داریم که دولت و مجلس ایران و بلاروس رویکردهایی دارند که این سفر می‌تواند حقیقت آن را کامل کند تا توسعه روابط در حوزه مسائل سیاسی و اقتصادی ادامه یابد.

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای برای توسعه روابط فراهم است، عنوان کرد: این موضوع از این جهت به اقدامات دوجانبه بستگی دارد چرا که امروز همه ما نقش آمریکا را در اتفاقات جهانی می‌بینیم که چگونه تلاش دارد روند یکجانبه‌گرایی خود را توسعه دهد.

رئیس جمهور بلاروس هم در این دیدار گفت: این سفر و هر آنچه امروز به توافق رسیدیم، صفحه جدیدی در کتاب توسعه همه جانبه روابط میان دو کشور است.

رئیس جمهور بلاروس با اشاره به تاریخ روابط میان دو کشور و اینکه توسعه روابط اقتصادی نیازمند اقدامات به موقع است عنوان کرد: تأخیرهایی درگذشته در روند توسعه روابط داشتیم که باید با اراده طرفین جبران شود.

لوکاشنکو در این دیدار با بیان اینکه امروز به این ضرورت رسیده‌ایم که باید به توافقاتی برسیم که قابلیت اجرا داشته باشد، یادآور شد: از این رو حجم تبادلات دوجانبه امروز به ۳ برابر افزایش یافته است که در این میان توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری پایه توسعه هرگونه روابط دیگر است البته حجم تبادلات صد میلیون دلاری همچون قطره‌ای در میان دریاست.

رئیس جمهور بلاروس در ادامه گفت: امروز سندی را امضا کردیم که در سطح دولتی و حکومتی قابلیت اجرا داشته باشد و این باعث خوشحالی است. در این نقشه راه فهرستی تدوین و پروژه‌ها مشخص شده و مسئول اجرای هر پروژه و حتی تاریخ اجرای توافقات نیز تعیین و ذکر شده است.

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *