5000 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه می‌شود

  • کد خبر: 7716
  • /
  • فروردین 9, 1402 - ۹:۰۷ ق٫ظ
  • /
  • اجتماعی
5000 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه می‌شود توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

5000 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه می‌شود/ ساخت تراموا به کجا رسید؟

رئیس کمیسیون حمل و نقل عمومی و عمران شورای شهر در خصوص بودجه سال جاری شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش رک نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس ، توسعه حمل و نقل عمومی در دستور کار است و شهرداری تهران در سال جاری بودجه خوبی برای حمل و نقل عمومی در نظر گرفته و قرار است اقدامات خوبی در این حوزه صورت گیرد.

عقب ماندگی جدی در حوزه حمل و نقل عمومی از دوره قبل مدیریت شهری وجود دارد که گفته می شود امسال قرار است فعالیت های صورت گیرد تا بخشی از عقب ماندگی ها جبران شود.

توضیح تصویر

توسعه خطوط مترو ، خرید واگن، اتوبوس و غیره در دستور کار است و برنامه ریزی ها لازم صورت گرفته است و بودجه های هم در این زمینه مصوب شده است.

برای پیشبرد امور حمل و نقلی از جمله توسعه شبکه حمل و نقل همگانی ، دستگاه های مختلف درگیر هستند و باید دستگاه ها در این زمینه به وظایف خود عمل کنند.

برای سال ۱۴۰۲در بودجه ۶۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین اتوبوس در نظر گرفته شده است. همچنین۱۵۰۰ میلیارد تومان برای جایگزینی ون با تاکسی و ۱۳۵۰میلیارد تومان برای بازسازی واگن‌های مترو در نظر گرفته شده است.

در خصوص ریز بودجه حمل و نقل عمومی در سال جاری با جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل عمومی و عمران شورای شهر به گفت‌وگو نشستیم.

5000 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه می‌شود

در بودجه سال 1402 شهرداری تهران حمل و نقل عمومی در اولویت قرار دارد و بخش عمده‌ای از بودجه شهرداری تهران به این بخش تعلق گرفته است، بفرمائید قرار است چه اقداماتی در زمینه حمل و نقل عمومی در این سال صورت گیرد؟

پاسخ به دغدغه مردم در حمل و نقل عمومی/ب‌ماندگی‌های جدی در دوره قبل در بخش حمل و نقل عمومی داریم/شورا هم 10 هزار میلیارد به بودجه حمل و نقل اضافه کرد/ بودجه حمل و نقل عمومی به 26 هزار و 500 میلیارد تومان رسید

در بودجه سال 1402 به مجموع مشکلات حمل و نقل عمومی توجه ویژه‌ای شده است و با یک برنامه گسترده قرار است که به موضوع حمل و نقل عمومی ورود شود تا بتوانیم به مهمترین دغدغه شهروندان پاسخ دهیم. عقب‌ماندگی‌های جدی در دوره قبل در بخش حمل و نقل عمومی داریم. ما علاوه بر جبران عقب‌ماندگی‌ها، باید برنامه‌های جدیدی را هم اجرا کنیم. بر همین اساس شورای سالامی شهر تهران در بودجه پیشنهادی شهرداری برای سال 1402 مبلغ 10 هزار میلیارد تومان هم اضافه به بخش حمل و نقل عمومی اختصاص داد و در مجموع بودجه حمل و نقل عمومی به 26 هزار و 500 میلیارد تومان رسید و این عدد در سالهای اخیر بی‌نظیر بوده است.

برگزاری جلسه با مسوولان شهری/ تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی

برای تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی برنامه‌هایی وجود دارد. جلسات متعددی با شهرداری،‌ معاونت حمل و نقل عمومی و واحدهای تابعه داشتیم. اولویت‌ها مشخص شده است.

یکی از مشکلات اساسی در مترو، فرسوده بودن واگن‌هاست، چه برنامه‌ای برای اورهال کردن واگن‌های مترو دارید؟

نزدیک به 700 واگن مترو در تهران نیاز به تعمیر اساسی دارد/اورهال واگن‌های مترو در دستورکار/ 1550 میلیارد تومان برای تعمیرات واگن‌های مترو اختصاص داده شد/50 درصد واگن‌ها امسال اورهال می‌شوند؛ اورهال الباقی در سال 1403

اورهال واگن‌های مترو در دستورکار است. با توجه به پیمایش واگن‌ها و حد استاندارد مشخص می‌شود که کدام واگن‌ها نیاز به نوسازی و بازسازی دارند. نزدیک به 700 واگن مترو در تهران نیاز به تعمیر اساسی دارد و 1550 میلیارد تومان برای تعمیرات واگن‌های مترو اختصاص داده شده است و در سال 1402، 50 درصد واگن‌ها اورهال می‌شوند و در سال 1403 هم الباقی واگن‌ها اورهال خواهند شد.

ما مشکلاتی هم در بخش اتوبوسرانی داریم. تعداد زیادی از اتوبوس‌ها فرسوده و در پارکینگ هستند، بفرمائید برای نوسازی اتوبوس‌ها چه برنامه‌ای دارید و در بودجه آیا به این موضوع توجه شده است؟

 2500 دستگاه اتوبوس باید اورهال شوند/1350 میلیارد تومان برای بازسازی اتوبوس‌ها بودجه درنظر گرفته شد/عمر مفید برخی از اتوبوس‌ها تمام شده است/تعداد ناوگان کافی نیست/برای کاهش ترافیک باید دسترسی به حمل و نقل عمومی را افزایش دهیم

در بخش اتوبوسرانی حدود 2500 دستگاه اتوبوس باید اورهال شده تا بتوانند به چرخه بازگردند و 1350 میلیارد تومان برای بازسازی اتوبوس‌ها بودجه درنظر گرفته‌ایم، البته این برای اتوبوس‌های دوکابین تک‌کابین است. عمر مفید برخی از اتوبوس‌ها تمام شده و باید با تعمیرات دوباره آنها را به چرخه بازگردانیم.

کاهش آلودگی هوا به عنوان یک مسئله جدی است /اجرای سیاست های تشویقی در برای کاهش ترافیک/ توسعه ناوگان اتوبوسرانی و مترو در اولویت اصلی است

تعداد ناوگان ناکافی است. اگر بخواهیم سهم حمل و نقل عمومی را افزایش و ترافیک سنگین را کاهش دهیم، باید دسترسی به حمل و نقل عمومی را افزایش دهیم تا قدری ترافیک و آلودگی هوا کاهش یابد. کاهش آلودگی هوا به عنوان یک مسئله جدی است و باید سیاست‌های تشویقی داشته باشیم. توسعه ناوگان اتوبوسرانی و مترو در اولویت اصلی است. ما باید بازسازی و اورهال را انجام دهیم و در مرحله بعد وارد توسعه شویم.

آیا قرار است در سال 1402 اتوبوس جدیدی خریداری شود؟

بودجه 6 هزار میلیاردی برای خرید اتوبوس/ دولت هم قرار است که 2 هزار دستگاه اتوبوس بدهد/استفاده از اتوبوس های داخلی برای تهران

6 هزار و 200 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس جدید (تک‌کابین، دوکابین، سه کابین) درنظر گرفته‌ایم. البته دولت هم قرار است که 2 هزار دستگاه اتوبوس بدهد. قراردادهایی منعقد شده و قرار است که ساخت اتوبوس‌ها آغاز شود. ما به دنبال این هستیم که از سازندگان داخلی استفاده کنیم. بنابراین باید کمبودها جبران شود. ما اجازه دادیم تا سقف 6 هزار و 200 میلیارد تومان شهرداری تهران اتوبوس‌های جدید خریدار کند و قطعا این اتوبوس‌ها بیشتر داخلی خواهند بود.

قرار بود تعدادی اتوبوس دست دوم خارجی خریدار شود، کار به کجا رسید؟

اتوبوس‌های جدید بادوام‌تر و عمر بالاتری خواهند داشت/فکر کنم با بودجه‌ای که امسال درنظر گرفته‌ایم دیگر نیازی به اتوبوس دست دوم نباشد/ براساس مصوبه هیأت دولت اجازه خرید اتوبوس دست دوم داده شده است/برای بازسازی اتوبوس  1350 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته‌ایم

فکر کنم با بودجه‌ای که امسال درنظر گرفته‌ایم دیگر نیازی به اتوبوس دست دوم نباشد. ما شاید اتوبوس‌های دست دوم را به یک‌سوم قیمت خریداری کنیم، اما قطعا عمر آنها کمتر است، اما اتوبوس‌های جدید بادوام‌تر و عمر بالاتری خواهند داشت، البته براساس مصوبه هیأت دولت اجازه خرید اتوبوس دست دوم داده شده است اما ما ترجیح می‌دهیم که اتوبوس جدیدو تولید داخل خریداری کنیم. 

یک‌هزار دستگاه اتوبوس به سن تعمیرات اساسی رسیده اند/بیش از 700 دستگاه اتوبوس خوابیده است/در مجموع در سال 1402، 4 تا 5 هزار اتوبوس به ناوگان افزوده می‌شود

برای تعمیرات اتوبوس و کمک به بازسازی آن حدود 1350 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته‌ایم. اتوبوس موضوع مهمی است. یک‌هزار دستگاه اتوبوس به سن تعمیرات اساسی رسیده و بیش از 700 دستگاه اتوبوس خوابیده است و قابلیت دارد که این اتوبوس‌های تعمیر و به چرخه بازگردانده شود. قرار است که با مشارکت بخش خصوصی اقداماتی صورت گیرد. بخشی اتوبوس خریداری شده و بخشی هم دولت کمک می‌کند و در مجموع در سال 1402، 4 تا 5 هزار اتوبوس به ناوگان افزوده می‌شود و بیشتر این اتوبوس‌ها تولید داخل است.

اخباری مبنی بر اینکه بودجه خوبی برای خرید ون درنظر گرفته شده شنیده می‌شود، بفرمائید برای توسعه ون در تهران چه برنامه‌ای دارید؟

بودجه 1500 میلیاردی برای کمک به خرید ون/ون جایگزین تاکسی می شود

1500 میلیارد تومان برای کمک به خرید ون درنظر گرفته‌ایم. البته بخشی از پول را مالکان خودرو پرداخت می‌کنند در واقع ما کمک به خرید می‌کنیم که این اقدام می‌تواند کمک خوبی برای جایگزینی ون به جای تاکسی باشد. ان‌شاالله بتوانیم در بخش تاکسیرانی حرکت‌های خوبی انجام دهیم.

آیا برنامه‌ای برای احداث تراموا در سال 1402 دارید؟

بودجه برای مطالعه تراموا در نظر گرفته شد/باید تقاضای سفر مورد بررسی قرار گیرد/اگر سناریوی احداث تراموا مطلوب باشد قطعا حمایت می‌کنیم

شهرداری تهران پیشنهاداتی در خصوص احداث تراموا مطرح کرده است. ببینید باید مطالعات در این زمینه انجام شود و تقاضای سفر بررسی و اینکه این اقدام مقرون به صرفه است باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ما بودجه‌ای برای مطالعه در نظر گرفته‌ایم،‌ اگر گزینه‌ها مناسب باشد و سناریوی احداث تراموا مطلوب باشد قطعا حمایت می‌کنیم.

آیا ساخت خطوط جدید مترو در سال 1402 در دستورکار است؟ در این زمینه توضیح دهید.

بودجه 50 میلیاردی برای مطالعه خطوط 8 تا 11 مترو در سال جاری/شورای عالی ترافیک باید تصویب کند

مطالعات خط 8 تا 11 مترو قرار است انجام شود. البته باید این موضوعات در شورای عالی ترافیک هم مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ما بودجه 50 میلیارد تومانی برای مطالعات خطوط اختصاص دهیم. 

آیا خطوط 6 و  7 مترو در سال 1402 تکمیل می‌شود؟

تکمیل خطوط 7 گانه مترو در سال جاری/170 ایستگاه مترو خواهیم داشت

تمامی خطوط از یک تا 7 در سال 1402 به اتمام رسیده و ما حدود 170 و خرده‌ای ایستگاه مترو خواهیم داشت. 

خرید 630 واگن مترو به کجا رسید؟

 ابلاغ به وزارت نفت برای پرداخت پیش پرداخت 630 دستگاه واگن/با نگاه خوب شورا و شهرداری تهران ما موفق شدیم بخش زیادی از بودجه را به ماموریت حمل‌ونقل اختصاص بدهیم

دولت تمام موافقت‌های رسمی را انجام داده و تا آخرین لایه‌های اداری هم موافقت صورت گرفته و به وزارت نفت ابلاغ شده تا این پول پرداخت شود.

بگذارید یک نکته را همین جا بگویم اگر مترو را گسترش ندهیم هرچه انجام داده‌ایم بی نتیجه خواهد ماند و به همین دلیل  به سمت مترو سازی رفتیم. روزی که کار در شهرداری را آغاز کردم طول خطوط مترو ۷۹ کیلومتر بود و زمانی که مسئولیتم را تحویل دادم به ۳۰۰ کیلومتر رسیده بود و در ادامه قرار شد که باید برای مردم واگن طراحی کنیم و ۱۵۰۰ واگن واگذار شد. با نگاه خوب شورا و شهرداری تهران ما موفق شدیم بخش زیادی از بودجه را به ماموریت حمل‌ونقل اختصاص بدهیم .همچنین با کمک دولت پیش بینی های صورت گرفته است.

آیا ساخت قطار ملی در سال 1402 انجام می‌شود؟

85 درصد قطار ملی تولید داخل است/ تا زمانی که تأییدیه‌ها گرفته نشود اجازه انبوه‌سازی قطار ملی را نداریم

یک رام قطار ملی که گفته می‌شود 85 درصد آن تولید داخل است ساخته شده است،‌ این عدد هم خوب است، اما باید تمام تأییدیه‌های ایمنی اخذ شود و تا زمانی که تأییدیه‌ها گرفته نشود اجازه انبوه‌سازی نداریم.

ساخت خط 10 مترو به کجا رسید؟ 

منابعی برای این کار اختصاص داده شده و TBM در حال کار است.

موتورسیکلت‌ها یکی از منابع آلاینده در تهران هستند، چه برنامه‌ای برای موتورسیکلت‌های بنزینی دارید؟

600 میلیارد تومان برای کمک به خرید موتورسیکلت برقی درنظر گرفته‌ایم/محدودیت‌هایی برای تردد موتورسیکلت‌های بنزینی در نقاط پرتراکم ایجاد می‌کنیم /ترویج اسکوتر برقی در دستورکار است

ما حدود 600 میلیارد تومان برای کمک به خرید موتورسیکلت برقی درنظر گرفته‌ایم و می‌خواهیم موتورسیکلت‌برقی را جایگزین موتورسیکلت کاربراتوری کنیم. اگر بتوانیم به تعداد کافی این موتورها را جایگزین کنیم محدودیت‌هایی برای تردد موتورسیکلت‌های بنزینی در نقاط پرتراکم ایجاد می‌کنیم والبته ترویج اسکوتر برقی در دستورکار است.

آلودگی هوا چه مضراتی برای پایتخت‌نشینان دارد؟

یش از 6 میلیون نفر به علت آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند/ آلودگی هوا تأثیرات زیادی روی کودکان، زنان باردار و سالمندان دارد/خودروهای فرسوده باید نوسازی شوند/باید حمل و نقل عمومی را با رویکرد مترو توسعه دهیم/نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه اتوبوس و و مترو از جمله راهکاری کاهش آلودگی هواست

گفته می‌شود که سالانه بیش از 6 میلیون نفر به علت آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند که 4.5 میلیون نفر آنها به دلیل ذرات معلق کوچک‌تر از 2.5 میکرون جان خود را از دست می‌دهند. آلودگی هوا تأثیرات زیادی روی کودکان، زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و… می‌گذارد. دی‌اکسیدکربن و نیتروژن از گازهای تهدیدکننده سلامت شهروندان است و می‌تواند باعث گرفتگی عروق، عفونت‌های ریوی و… شود. هزینه ناشی از تبعات آلودگی هوا در کشور بالاست و باید برای رفع آن اقدامات اساسی صورت گیرد. خودروهای فرسوده باید نوسازی شوند. باید حمل و نقل عمومی با رویکرد مترو را توسعه دهیم. خودروهای فرسوده در تهران می‌توانند آلودگی زیادی تولید کنند. نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه اتوبوس و و مترو از جمله راهکاری کاهش آلودگی هواست.

پایان پیام/

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *