طرحی برای محاصره بیشتر چین

طرحی برای محاصره بیشتر چین توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

طرحی برای محاصره بیشتر چین

به گزارش رک نیوز و به نقل از کانال اخبار سوریه در ایتا:در ادامه سیاست آنگلوساکسون‌ها (البته نفهمیدم این ریشی سوناک سیک چه ربطی به این قوم دارد!) برای احیای قدرت قرن 19 و 20 خود، آن‌ها در تلاش هستند تا بار دیگر اقیان‌های هند و آرام را در کنترل بگیرند و به همین دلیل چندین زیردریایی اتمی را برای استرالیا تدارک خواهند دید. این اتفاق در وهله اول برای کنترل چین خواهد بود، اما ابعاد داستان بسیار گسترده‌تر از این است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس و آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه در پایگاه دریایی «پوینت لوما» در سن دیگو از برنامه‌هایشان برای زیردریایی‌های جدید «اس‌اس‌ان-آکوس» خبر دادند که قرار است در انگلیس و استرالیا با فناوری آمریکا ساخته شود و تقریبا تا اواخر دهه ۲۰۳۰ یا اوایل دهه ۲۰۴۰ تحویل داده خواهند شد.

ریشی سوناک این اقدام را «شراکتی قدرتمند» خواند و گفت: برای اولین بار این اقدام بدین معنی خواهد بود که سه ناوگان زیردریایی در سرتاسر اقیانوس اطلس و آرام با یکدیگر همکاری خواهند کرد و این مسئله اقیانوس‌های ما را برای دهه‌های آینده آزاد نگه می‌دارند

توضیح تصویر

▪️نخست‌وزیر انگلیس که به شدت از بحران اقتصادی رنج می‌برد و امیدوار است که این قراردادها بتوانند بخشی از مشکلات اشتغال در این کشور را حل کنند، در ادامه حملات سازمان‌یافته آنگلوساکسون‌ها به چین گفت: «چین نظم جهانی را به چالش کشیده» و به همین علت بریتانیا باید اقدامات جدی در این زمینه انجام دهد! دقت کنید، «نظم جهانی» و منظورش کدام نظم است، نظمی که در آن امریکا و انگلس در این دو قرن به نوبت هر غلطی خواستند کردند و حالا دیگر یحتمل نمی‌توانند.

▪️او در گفتگو با بی‌بی‌سی یکی از اقدامات دولت خود را افزایش ۵ میلیارد پوندی (۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری) نظامی خواند و علت آن را «شتاب سریع اوضاع جهانی» و «افزایش تهدیدهای متوجه بریتانیا» ناشی از این تحولات اعلام کرد هر چند درباره جزییات کامل چگونگی تخصیص این بودجه نظامی توضیح نداد. افزایش ۵ میلیارد پوندی (۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری) بودجه نظامی بریتانیا در جریان سفر ریشی سوناکبه آمریکا اعلام شد و بخشی از رویکرد جدید سیاست خارجی این کشور با هدف آنچه «مقابله با تهدید چین» خوانده شده است.

▪️در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است: تحت این پیمان، ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا اوایل دهه ۲۰۳۰ سه زیردریایی اتمی کلاس ویرجینیا به استرالیا بفروشد. انگلیس اولین زیردریایی‌های اس‌اس‌ان-آکوس را اواخر دهه ۲۰۳۰ تحویل خواهد داد و استرالیا احتمالا اوایل دهه ۲۰۴۰ آن‌ها را دریافت خواهد کرد. این تجهیزات توسط فناوری BAE و رولز-رویس ساخته خواهد شد. این زیردریایی‌ها البته در ابتدا قرار بود توسط فرانسه ساخته شود، اما امریکا و انگلیس مثل آب خوردن این پروژه چند ده میلیارد دلاری را از دست فرانسه خارج کردند!

▪️نخست‌وزیر استرالیا که قرار است در کنار ژاپن و کره جنوبی خط حمله و برخورد با چین باشد هم در این مراسم گفت که پیمان آکوس بیانگر بزرگترین سرمایه‌گذاری بر روی توانایی دفاع استرالیا در تاریخ ما است و این امر موجب تحکیم امنیت ملی استرالیا و ثبات در منطقه خواهد شد! به نظر یکی از دلایلی که استرالیا به سمت خرید این زیردریایی‌های بسیار گرانقیمت و با تکنولوژی بالا رفته، افزایش قدرت دریایی چین است اما مشخص نیست که 8 زیردریایی اتمی چگونه می‌خواهد با ده‌ها زیردریایی چینی مقابله کنند.

▪️با این حال، این قرارداد به لحاظ مالی برای استرالیا بسیار سنگین خواهد بود و هزینه آن تا سال ۲۰۵۵ به ۳۶۸ میلیارد دلار استرالیا (۲۴۵ میلیارد دلار) تخمین زده می‌شود؛ اما این درحالیست که آلبانیز از این مخارج دفاع کرد و گفت: این فقط یک برنامه امنیتی و دفاعی نیست، بلکه برنامه اقتصادی هم محسوب می‌شود! در گزارش‌هایی که در ماه‌های گذشته از فشار امریکا بر ژاپن، کره جنوبی، تایوان و دیگر متحدانش در جنوب و شرق آسیا برای افزایش بودجه نظامی نوشتیم تاکید شده بود که هدف امریکا، کم کردن بار سنگین هزینه‌های نظامی روی دوش خود است.

▪️جو بایدن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درخصوص واکنش چین نسبت به پیمان آکوس نگران است، گفت: «خیر. انتظار دارم به زودی با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین گفت‌وگو کنم.» اما این رئیس‌جمهور آمریکا به تاریخ این گفت‌وگو احتمالی اشاره نکرد. برنامه استرالیا جهت خرید زیردریایی‌های اتمی از آمریکا خشم و انتقاداتی را از سوی چین به دنبال داشته است و در عین حال پکن، واشنگتن و لندن را به نادیده گرفتن مسئولیت‌هایشان به عنوان قدرت‌های هسته‌ای و اعضای «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» متهم کرد.

▪️نماینده چین در سازمان ملل روز سه‌شنبه در رشته توییت‌هایی گفت: این برنامه زیردریایی‌های هسته‌ای اقدامی آشکار درباره ایجاد خطرات هسته‌ای است و سیستم بین‌المللی عدم اشاعه هسته‌ای را تضعیف و صلح و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند به رقابت تسلیحاتی دامن می‌زند. این دیپلمات چینی با اشاره به «استانداردهای دوگانه» آمریکا و انگلیس افزود: طنز تلخ آکوس این است که دو قدرت هسته‌ای که ادعا می‌کنند بالاترین استاندارهای عدم اشاعه هسته‌ای را رعایت می‌کنند، در حال انتقال مقادیر زیادی از تسلیحات با سطح بالایی از اورانیوم غنی‌شده به یک کشور غیرهسته‌ای هستند. چنین اقدامی به طور آشکار اهداف «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» را نقض می‌کند.

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *