برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته نوروز در افغانستان تجلیل نشد

نوروز در افغانستان توضیح تصویر توضیح لینک توضیح لینک

به گزارش رک نیوز و به نقل از هرات تایمز :امروز اول ماه حمل ۱۴۰۱ برابر است با روز نخست سال یا نوروز. همه ساله در چنین روز جهنده حضرت علی در یک مراسم ویژه و رسمی با حضور مقام‌های دولتی، مهمانان خارجی و داخلی در زیارتگاه حضرت علی در مزارشریف برافراشته می‌شد اما امسال این مراسم برگزار نشد!

کسانی برای شرکت در مراسم برافراشتن جهنده و جشن نوروز به زیارتگاه حضرت علی در مزارشریف آمده‌اند اما بر خلاف سال‌های گذشته از برافراشتن جهنده خبری نیست.

احمدشریف، باشنده بلخ، گفت:«امسال متاسفانه جهنده بالا نشده است. این جهنده بالا سنتی است که هزاران سال می‌شود در کشور رواج دارد.»

میرویس، باشنده بدخشان، می گوید:«جشن نوروز در گذشته ها در مزار شریف یک جشن پرشکوه بود. این فرهنگ و عنعنات مردم است که اینجا می‌آمدند و نوروز را تجلیل می‌کردند.»

توضیح تصویر

در میان مهمانان نوروزی یک مردی هفتادو دو ساله است که از کابل به مزارشریف آمده‌است.

فقیرحسین، باشنده کابل، گفت:«همه جهنده مولا علی را بلند می‌کردند با بسیار خوشی و سرور و نعره الله اکبر.»

شهروندان کشور که برای شرکت در جشن نوروز به مزار شریف آمده‌اند از برافراشته نشدن جهنده انتقاد می‌کنند اما از تامین امنیت خشنود استند.

عطامحمد ساهو، آمر اطلاعات و فرهنگ بلخ، گفت:«ریاست اطلاعات و فرهنگ و کمیسیون فرهنگی برنامه های متعدد فرهنگی دارند؛ برنامه های ورزشی مثل بزکشی و به همین سلسله جشن مشاعره داریم.»

در این میان حامدکرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی دولت پیشین در پیام‌های جداگانه با تبریک گفتن سال نور خورشیدی گفته اند که امیدوار استند شهروندان کشور در سال پیشرو گواه صلح و ثبات پایدار باشند.

در سال‌های گذشته مقام‌های بلند پایه حکومت در یک مراسم ویژه و رسمی جهنده را در زیارتگاه حضرت علی بلند می‌کردند و پس از آن جشن نوروز با برنامه‌های گونه‌گون فرهنگی، ورزشی و راه اندازی نمایشگاه‌ها برای چهل روز ادامه می‌یافت!

توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک توضیح لینک

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *